Wszystkie

No alerts found.

I JAK INFORMACJE O NAGRODACH – BIAŁOBRZESKI ALFABET

I JAK INFORMACJE O NAGRODACH – BIAŁOBRZESKI ALFABET
Wstecz

I JAK INFORMACJE O NAGRODACH – BIAŁOBRZESKI ALFABET

3 kwietnia 2024

Alfabetu ciąg dalszy. Informacje, najlepsze, to te sprawdzone. Nagrody i premie, to tematy do plotek w każdej branży. To jak to jest w jednostkach publicznych? Zapraszamy do przeczytania.

Dawno, dawno temu wysłaliśmy do Urzędu Gminy i Starostwa powiatowego w Białobrzegach, proste pytanie o zestawienie nagród, premii, wyróżnień oraz dodatków specjalnych przyznanych pracownikom tych urzędów za 2022 rok.

Nikt z nas wtedy nie przypuszczał, że to będzie początek trudnej drogi do uzyskania informacji publicznej z Urzędu Gminy. Nikt też nie przypuszczał, że będziemy musieli czekać na wyrok sądu administracyjnego, aby otrzymać takie informacje. Co ciekawsze, Starostwo powiatowe udzieliło nam odpowiedzi o nagrodach w ustawowe 14 dni. Urząd Gminy, kazał nam czekać aż dwa miesiące, aby w końcu odpisać m.in: „Przedmiotowe dane nie mogą być udostępnione ze względu na ochronę danych osobowych pracowników (…)”, choć nie pytaliśmy o dane osobowe.

Zdziwiło nas, jak to jest, że jeden urząd może, a drugi nie może podać tej prostej informacji? Podjęliśmy decyzję, że tego tak nie zostawimy. Skierowaliśmy skargę (zgodnie z przysługującym nam prawem) na bezczynność burmistrza do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA).

To nie wszystko… Kiedy złożyliśmy wszystkie niezbędne dokumenty, nagle zadzwonił pan burmistrz. Nalegał na spotkanie do którego doszło 15.05.2023 pod budynkiem BCK. Długo by opowiadać o stylu i sposobie wpływu na Inicjatywę.

Nie wycofaliśmy dokumentów.

Ten wpis byłby najdłuższym ze wszystkich, gdybyśmy mieli opowiedzieć całość historii. Historii o tym jak postronni mieszkańcy zmierzyli się z rzeczywistością i nie poddali się.

Na rozprawę i wyrok WSA czeka się kilka miesięcy (na inną ze spraw czekamy już rok).

Po wyroku trzeba jeszcze uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na dokumenty i wypełnienie wyroku. Ostatecznie WYGRALIŚMY! Na te i inne pytania gmina została zobowiązana do odpowiedzi. Doczekaliśmy się sprawiedliwości i otrzymaliśmy dane o nagrodach, premiach, wyróżnieniach oraz dodatkach specjalnych, przyznanych urzędnikom gminnym w połowie października 2023 roku.

Dziś najważniejsze, że możemy przekazać Wam twarde dane, które powinny być dostępne dla wszystkich, tak samo jak umowy zawierane przez urzędy (przykład takiej transparentności podajemy w komentarzu).

Sami sobie odpowiedzcie, dlaczego gmina nie chciała nam ich udostępnić.

Poniżej podsumowanie nagród, dodatków specjalnych i premii w podziale na dwa ostatnie lata oraz urząd:

POWIAT:

>2022 rok: ok. 75 000 złotych

>2023 rok: ok. 132 000 złotych

SUMA: ok. 207 000 złotych

GMINA:

>2022 rok: ok. 248 000 złotych

>2023 rok: ok. 290 000 złotych

SUMA: ok. 538 000 złotych

Czy to dużo, czy mało to już nie nam oceniać. Za ciężką pracę warto dobrze wynagradzać.

Premie w powiecie nie wystąpiły, w gminie otrzymuje je kilka stanowisk. Dodatki specjalne w 2023 w powiecie przyznano 8, w gminie 27.

Ciekawostką pobierany regularnie przez burmistrza, dodatek specjalny w wysokości 44 640 złotych, rok w rok.

Według Regionalnej Izby Obrachunkowej, dodatek specjalny nie może być przyznawany na czas nieokreślony. W przypadku stałego zwiększenia obowiązków konieczna jest zmiana warunków pracy. Ten temat jeszcze zweryfikujemy. Chyba, że ktoś w komentarzu wyjaśni.

Kolejną frapującą informacją jest premia dla pracowników gospodarczych na stadionie. Są to pracownicy gminni. Średnio, wyniosła ona ok 7 000 złotych w 2022 roku i 3 540 złotych w 2023 roku.

Inne pozycje, które nas zainteresowały to premia w 2022 roku dla stanowiska kierowcy 10 000 zł, a dla stanowiska sekretarz, który jak pamiętacie znikł w niewyjaśnionych publicznie okolicznościach – nagroda 9 200 zł w 2023 roku.

Jeden specjalista/specjalistka w gminie otrzymuje dodatek specjalny w wysokości 16 380 złotych za 2022 rok i 17 160 złotych za 2023 rok, co jest znacząco wyższe niż np. zastępca burmistrza.

Działania urzędników powinny być transparentne i jawne. Nagrody, premie i dodatki również. Nie musielibyśmy o tym pisać oddzielnego postu.

A czy Ty wiesz ile w Twojej gminie, powiecie, przyznano nagród i premii?

Przeczytaj również