SUSZA i BETONOZA
Cześć Mieszkanki i Mieszkańcy,
nadchodzi astronomiczne lato, a wraz z nim upały. Najbliższe dni przyniosą nam bardzo wysokie temperatury powietrza i prawdopodobny brak opadów. Wiele organizacji społecznych jak i specjalistów nawołuje do zmiany w podejściu do pielęgnacji trawników miejskich. Liczne miasta w Polsce odchodzą od regularnego strzyżenia trawy nisko przy ziemi w takich okresach. Wyższe trawy zatrzymują wilgoć przy ziemi, obniżają temperaturę, sprzyjają bioróżnorodności co w konsekwencji zapobiega wysychaniu i erozji gleby.
Dziś i my przyłączamy się do tego apelu
W czerwcu spadło w naszej okolicy niewiele deszczu, rośliny walczyły o przetrwanie. Jak na to reaguje miasto i instytucje? No cóż – na zdjęciu widzicie plac przed jednym z białobrzeskich bloków, a w zasadzie pustynię. Żółte ścierniska nisko skoszonej trawy. To tylko jeden z obrazów nieumiejętnego zarządzania zielenią. Wykoszono co należy, niczym „porządny” gospodarz i zostawiono po sobie suche pustkowie. Wystarczyłoby nie kosić w newralgicznych terminach, a pozostawiona zieleń nie wysuszyłaby tak szybko gleby. Wystarczyłoby nie kosić w okresach upałów i suszy, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zakładanie w okolicy łąk kwietnych. Rozumiemy alergików. Rozumiemy konieczność przycinania traw. Jednak apelujemy o rozsądek i robienie tego poza okresami lejącego się z nieba żaru i braku perspektywy opadów.
Przykłady bezmyślnego koszenia prezentuje np. profil Miejska Partyzantka Ogrodnicza – polecamy!
Przykro jest słyszeć z ust osób reprezentujących nas w Radzie Powiatu takie stwierdzenia: „(…) proszę państwa, wstydziłem się 3-go maja w Białobrzegach, w tym dniu chodząc po mieście, że nie są wykoszone chodniki (chodziło o trawniki przyp. tłum.). Chodniki w mieście się kosi dwa razy w miesiącu, a nie dwa razy do roku. Pryska się te chodniki. Stara się być gospodarzem.” Wideo dostępne tu: https://twitter.com/BIALOBR…/status/1669805687906480129…
Przeraża nas sugestia pana radnego, że nasze chodniki się „czymś” pryska… dlatego już teraz składamy wnioski o udostępnienie informacji publicznej z prośbą o przedstawienie faktur na zakup środków chwastobójczych. Poinformujemy Was czy i ile pieniędzy instytucje odpowiedzialne za utrzymanie zieleni przeznaczają na wylewanie rakotwórczych trucizn na chodniki, aby pozbyć się rosnących na chodnikach chwastów. Łudzimy się, że tak nie jest. Zweryfikujemy i damy znać.
Zastanawia nas także oburzenie i powód zawstydzenia pana radnego? Na początku października 2022 r. takiego zawstydzenia i oburzenia nie wykazywał w sprawie drzew przy ZOZie, które zostały bezwstydnie pozbawione grubych konarów i bezpowrotnie zostały uszkodzone.
Następna sprawa – woda.
U nas nie ma ogłoszonych alertów, jednak warto przyglądać się sytuacji
- Przedstawiamy ogólnie dostępną mapę prowadzoną przez Świat wody dotyczącą obecnych apeli/zakazów ws zużycia wody: http://bitly.pl/6x4ul
- Tu dostępny jest link IMGW – PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego o stanie wilgotności gleby w powiecie białobrzeskim: https://agrometeo.imgw.pl/monitoring/susza_glebowa
Na wodowskazie w Białobrzegach stan rzeki Pilicy jest już poniżej średniego poziomu i wynosi 138 cm.
Kolejny zauważony przez nas problem to usychające powoli sadzonki roślin. Nie widzieliśmy w tym roku beczkowozu ZUK, ale może wam się udało?
Susza dotyka zarówno betonowe donice, jak i sadzonki drzew, które nadal wymagają okresowej pielęgnacji. W upalne dni cień na spacerze będzie dla starszych i młodszych bezcennym ratunkiem. A tego cienia jest mało i będzie go niewiele więcej, jeżeli pod topór pójdą stare lipy przy hali Już straciliśmy ogromną starą brzozę przy sklepie mięsnym, przy ulicy Rzemieślniczej i dla nas obumarcie drzewa w jeden sezon to nie przypadek.
Nasz post nie ma co do zasady straszyć. Wręcz przeciwnie informujemy i wyręczamy inne instytucje. Szkoda, że na stronach ZWiK, czy ZUK nie znajdujemy ani danych, ani wiadomości, które edukując, przybliżałyby mieszkańcom problematykę racjonalnego wykorzystywania wody i utrzymania naszych terenów zielonych.
#białobrzegi #zieleń #woda #susza #temperatury #upały