Wszystkie

No alerts found.

Budżet obywatelski Białobrzegów

Budżet obywatelski Białobrzegów
Wstecz

Budżet obywatelski Białobrzegów

9 czerwca 2023

Cześć Mieszkanki i Mieszkańcy,

dziś będzie o Budżecie Obywatelskim Białobrzegów (BOB), którego nabór trwa do 15.05.2023. Bardzo ważna inicjatywa.

Pamiętajcie też o 11.05.2023 – Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni Mieszkaniowej (Klub Olimp o 17:00)

Poniżej chcemy przybliżyć Wam zasady projektów obywatelskich.

Według załącznika nr 1 „Harmonogram przeprowadzenia Budżetu Obywatelskiego” do Uchwały Rady Miasta i Gminy Białobrzegi w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego Białobrzegów – kampania informacyjna na ten temat powinna wystartować już od stycznia 2023.

Czy czujecie się poinformowani? Czy wiecie o co chodzi?

Mamy wrażenie, że trochę skromna ta kampania informacyjna, ale właśnie ze względu na krótki czas, pomagamy samorządowi i tydzień przed końcem naboru wniosków chcemy Wam przybliżyć ideę tego pomysłu, który bardzo nam się podoba. Zachęcamy Was do przyjrzenia się i wzięcia udziału w tym „konkursie”. Tu także siła sprawcza należy do nas, mieszkańców!

Czym jest Budżet Obywatelski Białobrzegów?

Jest to wydzielona z Budżetu Miasta i Gminy Białobrzegi kwota – prawie 200 000 zł do wykorzystania w 2024 roku, przeznaczona na realizację projektu. Waszego – autorskiego. To Wy wymyślacie ideę lub inicjatywę, to po Waszej stronie leży pomysł. Może to być cokolwiek, co przyjdzie Wam do głowy aby polepszyć , uatrakcyjnić, czy zaaranżować coś, czego jeszcze nie mamy w Białobrzegach; coś, co będzie służyło ogółowi mieszkańców.

Szczegółowe warunki, na które warto spojrzeć są tu:

https://bialobrzegi.pl/…/Uchwala_nr_XLII_355_2022.pdf

Ale w skrócie:

1. Projekt, będzie realizowany w przyszłym roku, tylko na terenach, należących do gminy Białobrzegi ( nie może to być nic, czego realizacja dotyczyłaby gruntów należących do powiatu białobrzeskiego, dróg wojewódzkich, czy krajowych). Jeśli macie wątpliwości, to aby to zweryfikować, możecie zadzwonić do urzędu gminy i zapytać.

2. Projekt, który wymyślicie, ma być „twardy” , czyli dotyczyć jakiejś inwestycji – wybudowania obiektu, remontu, zaadaptowania czegoś, co będzie miało trwały wymiar lub zakupieniu wyposażenia. Pełne informacje, czego może dotyczyć projekt znajdziecie tu: https://lexlege.pl/ustawa-o-samorzadzie-gminnym/art-7/

Ale spokojnie – to nie Wy wykonujecie, to już ewentualnie zrobi specjalistyczna firma – Wy dajecie pomysł

3. Propozycja projektu nie może przekroczyć 35% wartości przewidzianej na realizację kwoty – 194 518 zł, czyli musi się mieścić w granicach 68 000 zł.

4. Projekt musi być opisany na odpowiednim formularzu, który nie jest skomplikowany: https://bialobrzegi.pl/images/zajawki/2023/kwiecien/zał._nr_2_Formularz_zgłaszania_projektu.docx

i zaopatrzony w 9 podpisów innych mieszkańców: https://bialobrzegi.pl/images/zajawki/2023/kwiecien/zał._nr_3_Lista_Poparcia_Wniosku.docx

Taki podpisany odręcznie lub elektronicznie Wasz projekt dostarczacie lub przesyłacie drogą elektroniczną do Urzędu Miasta i Gminy w Białobrzegach do 15 maja do godziny 15.30.

Drugim etapem jest głosowanie mieszkańców na ulubiony projekt. Do realizacji zakwalifikują się te z nich, które najpierw przejdą weryfikację przeprowadzoną przez zespół gminny , a następnie zdobędą największą ilość Waszych głosów. Projektów do realizacji będzie tyle, na ile wskaże ich wartość, czyli do momentu wyczerpania puli środków pieniężnych – 194 518 zł.

Teraz krótko o terminach, o których będziemy przypominać:

– o wyznaczonych punktach do głosowania na poszczególne projekty dowiemy się do 20 czerwca,

– do 30 czerwca dowiemy się z informacji, podanych przez Urząd Gminy do publicznej wiadomości, o wykazie projektów na które możemy oddać swój głos (także pomożemy przy dystrybucji tej informacji),

– od 1 lipca do 20 sierpnia będziemy oddawać głosy na tylko jeden wybrany projekt, który zdobędzie nasze serca i uznanie na takiej karcie do głosowania: https://bialobrzegi.pl/images/zajawki/2023/kwiecien/zał._nr_4_Karta_do_głosowania.docx

– wyłonienie zwycięzców i ogłoszenie wyników (BIP Urzędu Gminy i strona internetowa oraz profil FB Inicjatywy Białobrzegi) nastąpi do 31 sierpnia.

I to w zasadzie wszystko. Zwycięskie projekty przekazane będą we wrześniu do uwzględnienia w budżecie gminy na 2024 rok tak, aby mogły być zrealizowane. A nam pozostaje być dumnym i cieszyć oko z naszego wkładu w rozwój naszej okolicy.

Dla inspiracji wklejamy poniżej link do tego, jak podobne projekty wyglądały w innych miastach:

https://um.warszawa.pl/waw/bo

https://budzet.krakow.pl/projekty2021/realizowane

Gdybyście jednak potrzebowali wsparcia, czy pomocy przy napisaniu projektu, zachęcamy Was do kontaktu. Chętnie pomożemy.

Powodzenia!

#bialobrzegi #budzet #obywatelski #zajawka #inicjatywa #działania #mieszkancy #projekty #zgłoszenia

Przeczytaj również