PROBLEMY CMENTARZA

„nawierty w pniach”
„w szczelinach oraz rozwidleniach pni szmatki nasączone substancją chemiczną”
Powyższe fragmenty dokumentu po kontroli Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (MWKZ) na cmentarzu w Białobrzegach mogą szokować.
Jakim społeczeństwem jesteśmy jeżeli niszczymy własne dziedzictwo jakim są drzewa – pomniki lokalnej historii?
Tym chcemy zabłysnąć w oczach turystów o których zabiega miasto w oficjalnych dokumentach strategii rozwoju?
W kwietniu 2024 pierwszy raz zwróciliśmy się MWKZ w sprawie niszczejącego, zabytkowego muru cmentarza. Informowaliśmy, że zagraża pieszym i prosiliśmy o interwencję, ale nie spodziewaliśmy się, że nie mur, a ludzie stanowią większe zagrożenie.
Stan drzew:
– Sześć dębów i jeden kasztanowiec zostały uszkodzone – w pniach znaleziono chemikalia, a na drzewach zauważono brunatne wycieki.
– Dwa drzewa są martwe, pozostałe są w złym stanie zdrowotnym.
Stan muru:
– Znaczące uszkodzenia ceglanego muru: ubytki tynku, korozja i pęknięcia.
– Na niektórych odcinkach mur jest poważnie odchylony od pionu, co stwarza ryzyko dalszych uszkodzeń.
Całość dokumentu z zaleceniami pokontrolnymi w komentarzu.
Dlaczego bliżej nieokreślone osoby posuwają się do takich czynów? Być może „biorą sprawy w swoje ręce” bo nie ma przestrzeni do dialogu, bo szwankuje edukacja? Bo widzą jak inni niszczą zieleń bez konsekwencji?
Białobrzegi to małe miasteczko, w którym część mieszkańców obawia się reagować i otwarcie poruszać trudne tematy. My wręcz przeciwnie, co wielokrotnie już udowadnialiśmy.
Osobliwe jest to jak wybiórczo do spraw dziedzictwa historii miasta podchodzą różne środowiska lokalne. Publikowanie wspomnień, budowanie nowych pomników, przychodzi łatwiej niż obecne wyzwania m.in. budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego, bez polaryzacji, bez politykowania.
Chcesz ochronić zieleń miejską – dostajesz w najłagodniejszym wymiarze, łatkę ekoświra,
Chcesz, żeby kierowcy samochodów parkowali zgodnie z przepisami i nie niszczyli tego co wspólne – zostajesz konfidentem.
Chcesz zwrócić uwagę na problem jakości powietrza – wrzucą cię do worka „lewaka klimatycznego”.
Jeżeli Wam nie zależy na tym co nas otacza i co ulega degradacji, a szczególnie jeżeli nie zależy Wam na drzewach będących świadkami historii miasta, to chociaż zwracajcie uwagę na ich niszczenie. Nie bądźcie obojętni! Nikt nie będzie chciał w betonowym mieście spędzić nawet dnia.
PEŁNY DOKUMENT Z KONTROLI: https://www.parafia-bialobrzegi.pl/index.php/parafia/cmentarz/cmantarz-rozne/172-zalecenia-pokontrolne-konserwatora-zabytkow-8-11-2024