Wszystkie

No alerts found.

SUSZA i BETONOZA

SUSZA i BETONOZA
Wstecz

SUSZA i BETONOZA

20 czerwca 2023

Cześć Mieszkanki i Mieszkańcy,

nadchodzi astronomiczne lato, a wraz z nim upały. Najbliższe dni przyniosą nam bardzo wysokie temperatury powietrza i prawdopodobny brak opadów. Wiele organizacji społecznych jak i specjalistów nawołuje do zmiany w podejściu do pielęgnacji trawników miejskich. Liczne miasta w Polsce odchodzą od regularnego strzyżenia trawy nisko przy ziemi w takich okresach. Wyższe trawy zatrzymują wilgoć przy ziemi, obniżają temperaturę, sprzyjają bioróżnorodności co w konsekwencji zapobiega wysychaniu i erozji gleby.

Dziś i my przyłączamy się do tego apelu

W czerwcu spadło w naszej okolicy niewiele deszczu, rośliny walczyły o przetrwanie. Jak na to reaguje miasto i instytucje? No cóż – na zdjęciu widzicie plac przed jednym z białobrzeskich bloków, a w zasadzie pustynię. Żółte ścierniska nisko skoszonej trawy. To tylko jeden z obrazów nieumiejętnego zarządzania zielenią. Wykoszono co należy, niczym „porządny” gospodarz i zostawiono po sobie suche pustkowie. Wystarczyłoby nie kosić w newralgicznych terminach, a pozostawiona zieleń nie wysuszyłaby tak szybko gleby. Wystarczyłoby nie kosić w okresach upałów i suszy, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na zakładanie w okolicy łąk kwietnych. Rozumiemy alergików. Rozumiemy konieczność przycinania traw. Jednak apelujemy o rozsądek i robienie tego poza okresami lejącego się z nieba żaru i braku perspektywy opadów.

Przykłady bezmyślnego koszenia prezentuje np. profil Miejska Partyzantka Ogrodnicza – polecamy!

Przykro jest słyszeć z ust osób reprezentujących nas w Radzie Powiatu takie stwierdzenia: „(…) proszę państwa, wstydziłem się 3-go maja w Białobrzegach, w tym dniu chodząc po mieście, że nie są wykoszone chodniki (chodziło o trawniki przyp. tłum.). Chodniki w mieście się kosi dwa razy w miesiącu, a nie dwa razy do roku. Pryska się te chodniki. Stara się być gospodarzem.” Wideo dostępne tu: https://twitter.com/BIALOBR…/status/1669805687906480129…

Przeraża nas sugestia pana radnego, że nasze chodniki się „czymś” pryska… dlatego już teraz składamy wnioski o udostępnienie informacji publicznej z prośbą o przedstawienie faktur na zakup środków chwastobójczych. Poinformujemy Was czy i ile pieniędzy instytucje odpowiedzialne za utrzymanie zieleni przeznaczają na wylewanie rakotwórczych trucizn na chodniki, aby pozbyć się rosnących na chodnikach chwastów. Łudzimy się, że tak nie jest. Zweryfikujemy i damy znać.

Zastanawia nas także oburzenie i powód zawstydzenia pana radnego? Na początku października 2022 r. takiego zawstydzenia i oburzenia nie wykazywał w sprawie drzew przy ZOZie, które zostały bezwstydnie pozbawione grubych konarów i bezpowrotnie zostały uszkodzone.

Następna sprawa – woda.

U nas nie ma ogłoszonych alertów, jednak warto przyglądać się sytuacji

Na wodowskazie w Białobrzegach stan rzeki Pilicy jest już poniżej średniego poziomu i wynosi 138 cm.

Kolejny zauważony przez nas problem to usychające powoli sadzonki roślin. Nie widzieliśmy w tym roku beczkowozu ZUK, ale może wam się udało?

Susza dotyka zarówno betonowe donice, jak i sadzonki drzew, które nadal wymagają okresowej pielęgnacji. W upalne dni cień na spacerze będzie dla starszych i młodszych bezcennym ratunkiem. A tego cienia jest mało i będzie go niewiele więcej, jeżeli pod topór pójdą stare lipy przy hali 🔴 Już straciliśmy ogromną starą brzozę przy sklepie mięsnym, przy ulicy Rzemieślniczej i dla nas obumarcie drzewa w jeden sezon to nie przypadek.

Nasz post nie ma co do zasady straszyć. Wręcz przeciwnie informujemy i wyręczamy inne instytucje. Szkoda, że na stronach ZWiK, czy ZUK nie znajdujemy ani danych, ani wiadomości, które edukując, przybliżałyby mieszkańcom problematykę racjonalnego wykorzystywania wody i utrzymania naszych terenów zielonych.

#białobrzegi #zieleń #woda #susza #temperatury #upały

Przeczytaj również