Wszystkie

No alerts found.

SUKCESY, czy PORAŻKI – czyli czego się nie dowiecie…

SUKCESY, czy PORAŻKI – czyli czego się nie dowiecie…
Wstecz

SUKCESY, czy PORAŻKI – czyli czego się nie dowiecie…

11 września 2023

Z tych wyborów mogliśmy wyciągnąć wiele cennych wniosków. Pokusiliśmy się o subiektywne podsumowanie:

WYBORY – ich mogło wcale nie być. Gdyby nie zgłoszenie naszego kandydata, nie mielibyście wyboru. Nie doszłoby do głosowania i to zgodnie z prawem wyborczym (Art. 380 kodeksu wyborczego). NIE BYŁOBY WYBORÓW, więc Radnym/Radną zostałby kandydat/kandydatka wskazany/a przez jedyny zgłoszony Komitet Wyborczy. To co my zrobiliśmy, to daliśmy Wam wybór. Cieszymy się, że do wyborów mogło dojść. Mogliśmy obserwować, jak działa cały mechanizm wyborczy i poznać statystyki.

Wybory są jak menu w restauracji. To od ciebie zależy co dostaniesz na talerzu i czy z biegiem czasu trawienia ten wybór pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie. Nie dokonując wyboru, liczysz się z tym, że będziesz głodny.

GŁOSY – my nie mieliśmy ulotek, nie mieliśmy plakatów, nie mieliśmy nawet ogłoszeń w social mediach, ani poparcia urzędników w internecie. Nie mieliśmy, ponieważ agitacja wyborcza niesie za sobą obowiązki m.in. dokumentacji finansowej. My natomiast (co również jest dopuszczalne) postanowiliśmy nie korzystać ze środków finansowych. Nasz kandydat skupił się na rozmowach z ludźmi twarzą w twarz. Co najwartościowsze z tego, to co w tych rozmowach usłyszeliśmy. Białobrzegi się nie rozwijają tak, jakbyście tego oczekiwali. Martwią Was wielogodzinne wyjazdy do i z pracy. Brak połączeń w transporcie zbiorowym. Niepokoi wąski zakres specjalizacji lekarskich dostępnych w placówce publicznej. Zauważacie brak rozwoju miasta w kierunku zatrzymywania młodzieży i brak miejsc rozrywki dla nich. Widzicie tak jak my – „wymarłe” ulice. To tylko część rzeczywistości, którą przekazaliście. 

WYNIKI – nie liczyliśmy na cud. Zależało nam na frekwencji. Zachęcaliśmy do wzięcia udziału w wyborach nawet zwolenników kontrkandydatki. Uprawnionych do głosowania w tym okręgu jest 528 osób.  Frekwencja to podstawowy wskaźnik zaangażowania społeczeństwa. W tych wyborach frekwencja wyniosła 17,99% .
W głosowaniu wzięło udział 95 osób. 70 zagłosowało na kandydatkę Naszej Małej Ojczyzny, a 25 osób zagłosowało na naszego kandydata – Michała Rzeczkowskiego – to dla nas sukces, który mobilizuje do dalszej, jeszcze większej pracy.

Każdej osobie, która oddała głos bardzo dziękujemy! Aż 26,3 % głosujących poparło Inicjatywę Białobrzegi i człowieka, który ją reprezentuje. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głos na naszego kandydata. Gratulujemy zwyciężczyni!

W kwietniu 2024 roku Ty również możesz zrobić to co my. Poniżej dzielimy się tym co uważamy za ważne, co może pomóc Wam w podjęciu decyzji o kandydowaniu w przyszłości.


TRUDNOŚCI – decyzja o stracie w wyborach była dla nas dużym wyzwaniem, zarówno w zakresie znajomości prawa wyborczego jak i samego procesu zgłaszania się do wyborów (podpisy, dokumenty, zgłoszenia). Część z Was może nie wie, ale nie trzeba mieszkać w danym okręgu żeby z niego startować. Wystarczy być mieszkańcem gminy.

WYZWANIA – wzięcie udziału w wyborach to nie tylko dokumenty. To czas na spotkania z mieszkańcami. W tych rozmowach nie dostaje się „lajków” – te rozmowy unaoczniają jak wiele w mieście spraw jest przemilczanych, a ludzie obawiają się otwarcie rozmawiać. Pod tym linkiem możecie sprawdzić dokumenty związane z wyborami, a my w przyszłości możemy pomóc przez nie przejść: https://bip.bialobrzegi.pl/bia/wybory/wybory-uzupelniajace-do-rady-m/28304,Wybory-uzupelniajace-do-Rady-Miasta-i-Gminy-okreg-nr-10-10-wrzesnia-2023.html

CZAS – proces wyborczy ma swoje ramy czasowe. Tu nie ma miejsca na pomyłki. Zgłosiliśmy kandydaturę w ostatniej chwili. Wiedzieliśmy, że robimy coś dobrego, że utrzymujemy demokrację lokalną ponad poziomem wody. Wiedzieliśmy, że to wyzwanie, które przyniesie wiele trudności, ale to było w tamtym czasie nieważne. Chcieliśmy to zrobić! Może Ty będziesz chciał/chciała zrobić to samo w kwietniu 2024?

KOMUNIKACJA – do wczoraj niewiele z Was wiedziało o wyborach uzupełniających, naszym zdaniem dlatego, że gmina zrobiła tylko tyle ile musiała zrobić. Nie rozpropagowano wyborów wśród mieszkańców używając wszystkich możliwych w XXI wieku kanałów informacyjnych. Część obywateli nie wiedziała, że maja prawo zadecydować, kto będzie skutecznie reprezentował ich interesy w Radzie Gminy. Świadczy o tym frekwencja. 

Przed samymi wyborami niewiele z Was wiedziało, że w ogóle ma możliwość, aby zgłosić swoją kandydaturę na Radną/Radnego, nie wspominając o przybliżaniu Wam procesu jak to zrobić. Naszym zdaniem, nie zrobiono zbyt wiele w kierunku zaangażowania obywateli w proces demokratyczny. Dlatego jesteśmy my. Teraz możemy przekazać Wam wiedzę. Natomiast komu i dlaczego zależy na tym, żeby nie było głośno o wyborach? Sami sobie odpowiedzcie.

SUKCESY, czy PORAŻKI – dla nas SUKCESY. Za każdy głos bardzo dziękujemy. Jak widać z Budżetu Obywatelskiego Białobrzegów – 49 głosów pozwala zmieniać otoczenie. Jak widać w wyborach – 25 głosów dla „jakiejś” Inicjatywy to aż 26,3% wszystkich głosów. Może być tylko piękniej i lepiej, bo my cały czas się uczymy dla Was. Jesteśmy niezależni i nikomu nie „wisimy przysług”. Nie boimy się trudnych tematów. Nie zapominamy o naszej misji, czyli: prowadzeniu działań na rzecz upowszechniania i realizacji idei demokratycznego transparentnego samorządu.

RAZ JESZCZE DZIĘKUJEMY!

Przeczytaj również