WNIOSKI DO BUDŻETU

Nic nie zmienisz, jak się nie ruszysz, czyli co robi Inicjatywa Białobrzegi. Będzie długo bo było pracowicie.
Końcówka 2024 roku to ważny okres dla mieszkańców gmin i powiatów, miast i miasteczek. To w tym czasie podejmowane były przez samorządy działania mające na celu ustalenie budżetów na 2025 rok.
Co ważne, w tych działaniach mieszkańcy mogą i powinni uczestniczyć. Tylko najczęściej władzy na tym nie zależy. Działające społeczeństwo obywatelskie wskazuje kierunki dla władzy lokalnej, aktywnie uczestnicząc w uchwalaniu budżetu w ramach konsultacji.
W Białobrzegach takich konsultacji – brak.
Świadomości z czego składa się budżet i na co idą pieniądze publiczne – brak.
Dla nas i tak to był czas wzmożonej pracy (co jak zauważyliśmy nie spodobało się burmistrzowi). Zgłaszaliśmy wnioski do gminy i powiatu z działaniami/inwestycjami, które uznaliśmy za zasadne do wykonania w nowym roku budżetowym.
Urząd Gminy w Białobrzegach do dziś nie odpowiedział nam na wnioski do budżetu – bardzo pro obywatelska postawa. Będąc na jednej z komisji Rady Miasta coś tam łaskawie nam przekazano typu, że nasze wnioski „są w grze” (może Monopoly albo Kalambury) i jakbyśmy byli lepiej poinformowani, to wiedzielibyśmy, że odpowiedź nadejdzie. Burmistrz zastrzegł, żebyśmy nie przypisywali sobie zasług jesli chodzi o zakup maszyn do ZUKu, czy nasadzenia drzew, bo to i tak by zrobili.
Starostwo Powiatowe udzieliło odpowiedzi na wszystkie wnioski. W jednym piśmie otrzymaliśmy nawet „wyrazy wdzięczności i uznania”. Jak widać możemy się nie zgadzać w wielu sprawach, ale występuje coś o czym wielu dziś zapomina – szacunek.
Do powiatu trafiły nasze wnioski o:
– wdrożenie urzędomatu, czyli znanego już w Polsce rozwiązania dla mieszkańców w postaci automatu łudząco podobnego do paczkomatów. Pozwala na odbiór dokumentów 24 godziny na dobę bez konieczności odwiedzania urzędu. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że inicjatywa jest skomplikowana do realizacji. Naszym zdaniem jest odwrotnie i jeżeli popierasz ten wniosek daj znać powiatowi w komentarzu.
– organizację połączenia busem do PKP Dobieszyn. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że sprawa będzie rozpatrywana w 2025 roku.
– nowe nasadzenia drzew i obetonowywanie miejsc podległych pod powiat. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że nie identyfikują zabetonowanych miejsc podlegających pod powiat oraz nie uwzględniony zostanie wniosek o nasadzenia drzew przy drogach powiatowych.
– zorganizowanie tymczasowego miejsca na terenie Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach pod wybieg dla psów. Część dużego obszaru zielonego mogłaby służyć mieszkańcom posiadającym czworonogi. W odpowiedzi zostaliśmy poinformowani, że działka należy do ZSP i to tyle wsparcia w zakresie realizacji tego pomysłu.
Do gminy trafiły nasze wnioski o:
– uruchomienie programu stypendialnego dla uczniów – tu wstępnie wiemy, że nad tematem będą się pochylać oby nie za długo bo plecy bolą, a stypendia sportowe dla MKS Pilica płyną bez pochylania.
– zakup i wymianę maszyn/pojazdów w Zakładzie Usług Komunalnych (m.in osprzęt do ciągników, nowy ciągnik, czy wymiana Fiata Doblo)
wytyczenie i oznakowanie przejść dla pieszych na ulicy Szkolnej (tu otrzymaliśmy odpowiedź że przejścia zostaną zaprojektowane)
– wymianę wszystkich wiat przystankowych (było to nawiązanie do tego, że gmina wymieni wiaty przystankowe w Suchej)
– dofinansowanie pieszych patroli policji w okresie letnim Policja Białobrzegi
– remont uszkodzonej elewacji budynku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. KEN Białobrzegi przy ulicy Reymonta
– remont elewacji z wymianą stolarki okiennej w szkole Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Suchej
– nowe nasadzenia drzew i obetonowywanie miejsc/ulic podległych pod gminę.
Bez takich działań nie ma możliwości mówienia o tym, że mieszkańcy mają na coś wpływ. W przypadku Gminy idee samorządu gdzieś się zagubiły. W powiecie jest lepiej, choć nie tak jak byśmy ostatecznie oczekiwali.
Najlepsze są pro społeczne godziny obrad rad gminy i powiatu takie żebyś czasem nie przyszedł/przyszła z jakąś sprawą.