Wszystkie

No alerts found.

Nielegalne składowiska odpadów

Nielegalne składowiska odpadów
Wstecz

Nielegalne składowiska odpadów

9 czerwca 2023

Cześć Mieszkanki i Mieszkańcy,

być może ta informacja zatarła się już w Waszej pamięci, być może umknęła nawet Waszej uwadze, bo działo się to cztery lata temu i wzmiankowane było w niewielu miejscach, między innymi tu, w lakonicznym komunikacie z lipca 2019 roku https://bialobrzegi.pl/…/774-nielegalne-skladowisko…

W 2019 roku, na jednej z białobrzeskich działek, w budynku magazynowym ktoś odnalazł i zgłosił kilkaset pojemników typu mauser wypełnionych substancją niewiadomego pochodzenia. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Jednostki Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Radomiu pobrali wtedy próbki chemiczne do badań. Sprawa ucichła, a odpady jak wiemy już z oficjalnych informacji, nadal zalegają w tym samym miejscu. Tak milcząco mijały lata. Jednak my o tym pamiętaliśmy.

Nasza praca między postami, które czytacie, to mozolne przedzieranie się przez sterty dokumentów i wielogodzinne pisanie pism, to ciągłe dochodzenie i zasięganie informacji. Dlatego i do sprawy nielegalnego wysypiska w Białobrzegach wróciliśmy.

Od 2019 roku nie wiedzieliśmy, czy składowisko nadal istnieje. Postanowiliśmy zweryfikować ten temat u źródła, czyli w Urzędzie Miasta i Gminy Białobrzegi, ponieważ plotki „miejskie” to jedno, a fakty, to drugie.

Na spotkaniu w urzędzie, w kwietniu 2023 roku, zapytaliśmy o tę sprawę i dalszy jej rozwój, pozostawieni w oczekiwaniu na wyczerpującą informację w ramach współpracy.

Odpowiedź ustną uzyskaliśmy po miesiącu – 29 maja 2023 roku, również na spotkaniu w Urzędzie Miasta i Gminy w Białobrzegach.

Okazało się, że gmina nie ma środków na usunięcie odpadów chemicznych. Dalej zalegają one na tej samej działce w Białobrzegach. Usłyszeliśmy, że urząd stara się pozyskać środki zewnętrzne na utylizację tych odpadów, jednak nie jest to prosta sprawa, bo koszt wyceniono na około 2 mln zł.

Podczas ostatniego spotkania z Sekretarzem przyznaliśmy otwarcie, mamy zamiar wrócić do tego tematu i opisać sytuację nielegalnego składowiska na naszym profilu na Facebook.

Tymczasem 30 maja br., w momencie kiedy składaliśmy artykuł poruszający ten wątek, w przestrzeni publicznej pojawiły się wpisy o nielegalnych składowiskach odpadów niebezpiecznych na Mazowszu. Wśród tych miejsc wymienione zostały Białobrzegi

Źródłem informacji prasowych jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

RMF24.pl: https://www.rmf24.pl/…/news-nielegalne-skladowiska…

RDC.pl: https://www.rdc.pl/…/kilkadziesiat-nielegalnych…

Bialobrzegi24.net: https://bialobrzegi24.net/…/1223_niebezpieczne-odpady-w…

Cieszy nas fakt, że trudny temat wrócił za sprawą informacji prasowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Smuci, że od 2019 roku temat nie istniał publicznie, choć wierzymy, że procesy z nim związane trwały. Nie przypisujemy sobie zasług tym znamiennym zbiegiem okoliczności między datami publikacji prasowych, a naszymi działaniami i toczonymi rozmowami. Wierzymy, że to czysty przypadek.

Składowisko istnieje nadal. Z informacji w artykule wiemy, że: „jest to 137 beczek typu mauser z substancjami. Dużo pochodnych benzenu, toluenu. (…) Teraz ten właściciel (red. właściciel działki), ponieważ ponosi ogromne straty z tytułu niewynajmowania go, wystawił je, o czym teraz właśnie się dowiedzieliśmy – tłumaczy” (red. Zastępca burmistrza gminy Mieczysław Danielewicz)

Liczymy na dalszą i otwartą komunikację w całej sprawie, która stanowi bezpośredni wpływ na nasze życie. Dziękujemy urzędnikom za naświetlenie jej.

Reagujcie i zgłaszajcie nielegalne wysypiska/składowiska odpowiednim służbom. Zarówno przez aplikację mObywatel jak i formularze takie jak ten poniżej lub na Policję. https://portal.gios.gov.pl/…/6087ac37e1744901b6c94f233b…

#inicjatywa #składowiska #odpady #mazowieckie #nielegalne #niebezpieczne #substancje #działania #wysypiska #komunikaty

Przeczytaj również