Wszystkie

No alerts found.

D JAK DOTACJE

D JAK DOTACJE
Wstecz

D JAK DOTACJE

3 marca 2024

Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić coś dobrego dla lokalnego społeczeństwa? Zapewne znacie takie przykłady działalności w których ludzie potrafią swoją oddolną pracą odmieniać otoczenie. Za tym najczęściej nie idą ogromne pieniądze tylko ogromne zaangażowanie, strategia i ewentualni sponsorzy prywatni.

Zastanawialiście się jak miasto wspiera oddolne działania różnych organizacji? Tak, do tego służą dotacje i aby je otrzymać często wystarczy pomysł, czas i wsparcie do wypełnienia wniosku.

Rok w rok w naszym mieście jest jeden podmiot któremu udzielane są dotacje – jest to niezmiennie ten sam podmiot.

Każdy kto choć na chwilę wyszedł poza sferę plotek i domysłów ma możliwość weryfikacji przekazywanych dotacji przez gminę. Wystarczy do tego wniosek o informację publiczną. Kwestie dotacji i wsparcia samorządów dla organizacji pozarządowych reguluje prawo.

Jednak w C jak Codzienność opisaliśmy jak wyglądają kwestie poświęcania czasu i jak inni ludzie korzystają z tego, że Wy go nie macie.

Dziś w Białobrzeskim Alfabecie skupimy się na D jak Dotacje w wykonaniu gminy Białobrzegi, a skierowanymi do Pilicy Białobrzegi. Pilicy, która jest Stowarzyszeniem kultury fizycznej. Prawdopodobnie po raz pierwszy widzicie rozliczenie publicznego zadania, więc zapraszamy do całej publikacji łącznie z linkami w komentarzach.

Pilica rok w rok występuje do gminy z wnioskami o realizację zadań (swoją drogą bardzo szczytnych i ważnych społecznie) jak przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym, czy upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

Jak pamiętacie nasz post z 2022 (link w komentarzu) to już wtedy wskazywaliśmy jakimi środkami publicznego wsparcia dysponowała MKS Pilica Białobrzegi. Trudno nie wspomnieć, że jest specjalne stanowisko Manager Sportu lub potocznie „Dyrektor Stadionu”, czyli osoba która otrzymuje pensję z gminy w wysokości 7500 zł brutto plus raz w roku nagrodę ok 2000 zł brutto (dane wg stanu na czerwiec 2023 r.)

Rok w rok do piłkarzy Pilicy i trenerów kadry seniorów, trafiają wypłacane co miesiąc stypendia sportowe. O czym również już pisaliśmy (link w komentarzu) Co ciekawe, prawdopodobnie właśnie po tamtej publikacji składki za zajęcia zaczęły być pobierane od rodziców przelewem na konta. Ah, ta Inicjatywa.

Wg ostatnich przekazów ustnych pod skrzydłami Pilicy jest +/- 300 dzieci i młodzieży. Rodzice tychże dzieci opłacają składki. Wydawałoby się, że niewygórowane względem np. Warszawy. Szybkie mnożenie i mamy 75 zł razy przyjmijmy 300, daje +/- 22 000 zł miesięcznie. Robi wrażenie? Wiadomo trzeba opłacić trenerów, sprzęt itd.

No to teraz przejdźmy do rozliczenia jednej z dotacji. Zadanie publiczne: Wspieranie szkolenia sportowego, organizowanie i udział w zawodach sportowych z roku 2023.

Całość rozliczenia publikujemy w grafikach.

NAJWAŻNIEJSZE KWESTIE:

**Koordynator projektu (sumarycznie 9 000 zł) mimo, że część członków klubu Pilica pracuje w jednostkach publicznych, otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie w ramach zadania.

**ok 38 000 zł stanowią wydatki na napoje, badania medyczne i ubezpieczenie – tu pojawia się CIEKAWOSTKA ponieważ wiemy, że za badania pobierano od rodziców pieniądze (w gotówce) w dniu kiedy jeden lekarz miał takie badania na stadionie wykonywać. O tym w rozliczeniu nie ma ani słowa, ale faktura wystawiona.

**Transport ok 21 000 zł. Tu pytanie do rodziców, czy taki transport dla dzieci w rocznikach 2006 – 2016 był organizowany przez klub? Czy sami dowoziliście dzieci na mecze?

**Prawie 20 000 zł na sprzęt sportowy, w tym odzież i buty. W rozliczeniu jest mowa o zakupie kompletów meczowych. Tylko jak to jest, że rodzice znowu płacąc gotówką takie komplety meczowe zakupowali od Pilicy? Taki komplet getry + spodenki i koszulka z emblematem Pilicy to koszt ok 110 zł dla rocznika 2016. W rozliczeniu nie ma informacji o zbieraniu tych kwot od rodziców. Jeżeli klub zapewnia stroje na mecze to po co dodatkowe zakupy rodziców?

**Do pracy trenerskiej i kwot nie mamy uwag, choć naszym zdaniem kwoty dla nich powinny być wyższe. Ba, to na trenerze ciąży całość zadań i pracy z dziećmi w ramach tej dotacji.

To tylko część rzeczy i TYLKO JEDNO zadanie publiczne z 2023 roku. Jeżeli teraz dodacie sobie wszystkie kwoty o których wspominamy w tym i poprzednich postach to rysuje nam się obraz mega doinwestowanego stadionu i klubu bez znaczących sukcesów w ostatnich latach w kwestii wyszkolenia młodych talentów z naszego miasta, które zasilałyby kadrę seniorów.

SŁOWO KLUCZ: TRANSPARENTNOŚĆ W WYDATKOWANIU PUBLICZNYCH PIENIĘDZY

Jeszcze raz:

>Stypendia dla piłkarzy Pilicy (ok 150 000 zł rocznie)

>Darmowa dzierżawa stadionu przez klub i co za tym idzie infrastruktury/budynków

>Reklamy na stadionie miejskim

>Dotacje z zadań publicznych

>Dotacje z Zapilicza

>Koszty gminy za roczne utrzymanie stadionu (ok 700 000 zł stan na 31.12.2022 rok).

Dodajmy do tego, że wpływy do budżetu gminy za użytkowanie stadionu to śmiesznie niskie ok 15 000 zł w 2022 roku. Czyli stadion nawet nie zarabia na pokrycie kosztów energii.

Nie liczymy już umów sponsorskich, dochodów z biletów, czy nawet sklepiku kibica – czy Pilica nie umie sama na siebie zarobić?

Stadion, który ma więcej kamer monitoringu niż Wy na swojej ulicy, stadion, który ma saunę dla mieszkańców i stadion na którym od kilku lat nie odbywają się Majowe Dni Białobrzegów. Dla kogo jest to miejsce?

Szanowni Państwo, czy znacie inne stowarzyszenie, które byłoby w regionie tak wspierane publicznymi środkami?

Oczywiście to nie koniec tematów piłkarskich, wrócimy jeszcze do Was.

Przeczytaj również